Světoví architekti

Ostrava stejně jako jiná postsocialistická města zatím nefiguruje na seznamu míst, kde by se systematicky pěstovala kvalitní architektura. Na to má toto postprůmyslové město příliš mnoho problémů a zdejší společnost zatím tolik necítí potřebu hodnotné architektury. Přitom Ostrava svou zvláštností i umístěním na mapě Evropy představuje typ města poskytujícího specifické možnosti architektonických realizací i z mezinárodního hlediska. 

Podíváme-li se na dějiny Ostravy podrobněji, zjistíme, že se zde podařilo v různých etapách rozvoje moderního průmyslového města uskutečnit pozoruhodné unikáty nebo urbanistické celky, které mají potenciál reprezentovat město a jeho architekturu v evropském i globálním kontextu.

1 Camillo Sitte

(1843–1903) 

Asi první světově známou architektonickou osobností působící
na Ostravsku se stal vídeňský architekt Camillo Sitte. Podle jeho plánů zde v devadesátých letech 19. století vzniklo několik pozoruhodných realizací. Především navrhl regulační plán nového centra Přívozu, kde vyprojektoval ještě kostel, faru a radnici ve stylu pozdního historismu.

Urbanistické principy, podle nichž zformoval zástavbu kolem náměstí Svatopluka Čecha, představovaly ve své době novum, posílené tím, že Sitte postupoval podle teoretických zásad, jež formuloval ve své knize Stavba měst podle uměleckých zásad z roku 1889.

GPS (mapy.cz)

2 Bohuslav Fuchs

(1895–1972)

Působivým návrhem lidového divadla pro Moravskou Ostravu se  v soutěži v roce 1921 představil brněnský architekt Bohuslav Fuchs. Poté se proslavil brněnskými stavbami, jako je světoznámý funkcionalistický hotel Avion, který se stal inspirací pro návrh obchodního domu Jana Pešata na ostravském Masarykově náměstí.

V Ostravě podle jeho návrhu vznikl i rodinný dům Opavských v Mariánských Horách a hudební škola Leoše Janáčka ve Vítkovicích, jejíž hudební sál nebyl dokončen.

GPS (mapy.cz)

3 Erich Mendelsohn

(1887–1953)

Německožidovský architekt
Erich Mendelsohn, významná
postava meziválečné avantgardy,
má v České republice jedinou realizaci,
a to v Ostravě. Pro židovskou rodinu
Bachnerů navrhl obchodní dům
na Zámecké ulici 18. Výjimečná
stavba ve stylu německé nové
věcnosti se vyznačuje střízlivou
kompozicí, dynamickým proskleným
parterem, markýzami, výraznou korunní římsou a vertikálním schodišťovým oknem.

Bohužel dnes není tato památka v dobrém stavu. Mendelsohn stavbu osobně neviděl, protože po nástupu nacistů v roce 1933 emigroval a přes Velkou Británii a Palestinu se dostal do USA.

GPS (mapy.cz)

4 Wunibald Deininger

 (1879–1963)

Významnou postavou začátku 20. století byl vídeňský architekt Wunibald Deininger, který přišel do Moravské Ostravy se svým otcem Juliem. Společně navrhli palác Obchodní a živnostenské banky na Smetanově náměstí,
dnes zchátralou budovu čekající na rekonstrukci. Samostatně Deininger vytvořil nájemní domy na Masarykově náměstí a plány hotelu National, později známého jako hotel Palace na křižovatce Nádražní ulice a třídy 28. října.

Část komplexu byla opravena, zbytek chátrá. Deiningerovy ostravské stavby v duchu neobiedermeieru patří k vrcholům jeho tvorby.

GPS (mapy.cz)

5 Marie Frommerová

(1890–1976)

Židovská architektka Marie Frommerová,
původem z Varšavy, studovala a pracovala v Německu, odkud před nástupem nacismu emigrovala do Velké Británie a poté do USA. V Ostravě navrhla obchodní dům Textilia na třídě 28. října 243/56, s ocelovou nosnou konstrukcí, působivým průčelím s americkými okny, světlíkem a dekorativním schodištěm.

Po letech chátrání byla budova na poslední chvíli zachráněna a díky novému majiteli v ní po náročné rekonstrukci v roce 2024 vzniklo kreativní centrum.

GPS (mapy.cz)

6 Steven Holl

(*1947)

V Americe působící architekt Steven Holl spojuje uměleckou představivost se zájmem o vědu, rád pracuje se světlem a materiály v kontextu místa. Své projekty představuje prostřednictvím kreseb, které mu umožňují bezprostředně vyjadřovat myšlenky. Holl zvítězil
v mezinárodní soutěži na přístavbu koncertní halyk Domu kultury města Ostravy.

V červenci 2024 osobně poklepal na základní kámen – postavení
jedné z nejočekávanějších staveb současnosti přináší Ostravě možnost získat mezinárodní renomé.

GPS (mapy.cz)

editoři / Ilona Rozehnalová, Martina Němcová
texty / Martin Strakoš
fotografie / Roman Polášek, Lukáš Gliniarczyk – Historická Ostrava


2023 © Fiducia